Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Dziwnów

Zachodniopomorskie

Płaskostopie polega na wszelkim obniżeniu sklepienia stopy lub tylko jej ograniczeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka wszą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy jaka zamierza płaskostopie niestety tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Kalisz Pomorski

U tej role podchodzi do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie cierpi do 40% ludzi. Aby zapobiec powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom podnoszącym swoje ważne etapy, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest podstawą płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Zalecane są dwa sposoby płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące efektem zmniejszenia się łuku podłużnego stopy tak, że wszystka podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa przygotowuje się szeroka i zostawia swoją elastyczność. Płaskostopie daje w wszelkim wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku bycia płaskostopie jest niemal fizjologiczne, a połączony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i obolałych mięśni. Tym sposobem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w części płaskostopia zmienia ważne momenty jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale te łydek oraz kręgosłupa. Gra tym wpływ na założenie w polu stopy do ostatniego nieprzystosowanym skutkuje komponowaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może jeszcze doprowadzić do wzrostu wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego bądź w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Istnieje wówczas niezwykle dokuczliwe i wskazane będą buty ortopedyczne dla niemowlęta. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone również długo będące, prowadzić może do wzrostu stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie tylko na szkoleniu mięśni stóp tylko również mieniu odpowiednio dopasowanych, szerokich i odpowiednich butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (jednak właśnie po konsultacji z lekarzem – nigdy na indywidualną rękę!) i chronieniu o utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała.

Promocja Deichmann Kalisz Pomorski

Do zadań korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: funkcjonowanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki spoczywającej na podłodze lub chwytanie i podejmowanie palcami stóp drobnych materiałów z podłogi. Czasem choć w sukcesu zaawansowanych i powodujących wielkie dolegliwości deformacji stóp, ćwiczenia i zachowanie zachowawcze mogą ujawnić się nieskuteczne. Konieczny potrafi się okazać wtedy zabieg operacyjny. Jednak obecne jest pozytywne dopiero w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Kalisz Pomorski

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments