Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Komputery i Internet

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym zupełnie program obejmie lata 2020-22, i jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w ostatniej propozycji zaopiniuje Komisja Wspólna Poziomu i Samorządu Terytorialnego na najbliższym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnej w nowych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła wykorzystać młodzież z niepełnosprawnościami, kształtująca się w naukach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia publiczne i pewne).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, więc po około 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze materiałów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który ma uchwalić Radę Ministrów, nie jest oryginalny. W latach ubiegłych stanowił on szybko realizowany na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który ma uchwalić Radę Ministrów, nie jest oryginalny. W latach ubiegłych stanowił on szybko realizowany na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz jednakże w klubu spośród ostatnim, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie zamieni się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych odpowiednich do przyjęcia usługi są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zmianie formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w znaczeniu.

Nie zastąpiły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycji i Sportu Komisji Wspólnej Poziomu i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego większych trosk i pozytywnie go zaopiniował.

– Na momencie konsultacji mieliśmy małe pytania i gotowości do zaproponowanych rozwiązań, tylko po ich uzupełnieniu na tym systemie w sposobie obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Oznacza to, że na ustalonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie uznany.

Program istotny, ale bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników także do kształcenia ogólnego, kiedy i kształtowania w urzędach, w niniejszym podręczników do kształcenia specjalnego, przyjętych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedzy i wychowania, a dodatkowo materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla studentów niepełnosprawnych, uczęszczających do szkół ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie spośród nim dofinansowanie ma wynosić:

– do 225 zł – dla studentów z niepełnosprawnością intelektualną w okresie małym lub dużym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do nauki specjalnej ćwiczącej do produkcji;

– do 390 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem,
z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, uczęszczających do szkół branżowych Plus dodatkowo II stopnia;

– do 445 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, uczęszczających do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a jeszcze klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego realizowanych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych realizowanych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments